Anasayfa Hakkımızda Havale-Eft Güvenlik Ürünler Teslimat İletişim
ÖNEMLİ...YOĞUNLUK DOLAYISI İLE 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE MALTEPE MERKEZ DIŞINDA SİPARİŞ ALAMIYORUZ.
 
ÜYE GİRİŞİ
Email Adresiniz
Şifre
16 Kasım 2018 Cuma

KATEGORİLER

AMACINIZ

BÜTÇENİZ

İSTANBUL DIŞI
& YURTDIŞI

SİZİN İÇİNPhalaenopsis (orkide) Bakımı

                                             

 

                                                         Phalaenopsis (orkide) Bakımı


           Phalaenopsis, evde yetiştirmesi en kolay orkidelerden biridir. İhtiyaçları, sizinkilere benzer ve ev ortamı uygun olur. 

 

IŞIK
Phalaenopsis, dolaylı ya da süzülmüş ışığı sever. Doğuya, gölge alan güneye ya da batıya bakan bir pencere çok iyi olur. Ayrıca gerektiğinde yetiştirme lüksü gibi yapay ışıklar da kullanabilirsiniz.

     

SICAKLIK VE NEM
İdeal sıcaklık aralığı 20° - 26°'dir. Nemin en az %50 olması koşuluyla daha büyük bitkiler, 30°'ye kadar dayanabilirler. Aslında çoğu evde, ek düzenlemeye gerek kalmadan gerekli sıcaklıklar elde edilmektedir.

Kasım ayından itibaren üç hafta boyunca gece sıcaklığını 19° - 22° arasında ayarlarsanız, sonraki baharda iyi çiçekler alma şansınız yükselir.

Phalaenopsis nispeten yüksek nemden hoşlanır. çakıl ya da taşla dolu sığ bir kap kullanabilirsiniz fakat saksının dibinin daima suyun üzerinde olmasına dikkat edin çünkü "köklerinin sürekli suyun içerisinde kalmasından " hoşlanmazlar. Yaprakların ve ufak köklerin fıs fıslanması da yardımcı olacaktır.

    

HAVALANDIRMA
Tüm orkidelerin, karbondioksit sağlayan, dolaşan temiz havaya ihtiyacı vardır. Ev, bunun için genellikle iyi bir ortamdır. Soğuk ya da sıcak hava akımlarından kaçınılmalıdır. Orkidenizi bir ısıtıcının ya da klimanın önüne koymaktan özellikle kaçının. 

SULAMA
Bir numaralı kural: su önce gelir. saksı ne kadar ufaksa, o kadar sık sulama yapılmalıdır. Başlangıç olarak 12 cm. ve daha büyük saksılar için haftada bir kere sulamayı deneyin. Kabuk ne kadar taze ve hava ne kadar kuru ise, o kadar sık sulama yapmalısınız. Kabuğunuz iki yaşında ise, bozulmaya başlar ve daha az sulanmaya ihtiyaç duyar. Burada amaç, kökleri ıslak değil, nemli tutmaktır.
     

GÜBRELEME
Phalaenopsis'inizin gübrelenmesi için n-p-k içerikli (20-20-20) gübreler kullanın. Orkideler az bir gübre kullanıldığında, çok gübre kullanıldığından daha iyi sonuç verirler. Bunun için "az ama öz besle" atasözü çok uygundur. Her hafta, sulandırılmış bir solüsyonla gübreleyin.
  

 SAKSILAMA
Phalaenopsis doğada epifit olarak yaşarlar, yani ağaç gövdelerinde ve dallarında büyürler. Orkideler için önerilen ufak bir (10-12 cm.) saksı yeterlidir. Saksıyı değiştirmenin nedeni ya eski karışımın bozulması (yumuşaması ve çamur gibi görünmesi) ya da bitkinin fazla gelişerek saksıdan taşmasıdır. Dikkatlice bitkiyi saksıdan çıkarın ve tüm eski kabuğu ve ölmüş kökleri (genelde bitkinin tam ortasında altta bulunur) nazikçe temizleyin. Kökleri "ezmeden" içine alabilecek büyüklükte bir saksı seçin. Aşırı büyük saksılıma hatasına düşmeyin. Her bir ya da iki yılda bir saksıyı değiştirin. Saksıdaki su giderlerinin iyi olduğundan emin olun. Saksının dibindeki kırık çömlek parçaları ya da suni köpük "parçaları", gider deliklerinin açık kalmasına yardımcı olur. En alttaki yaprak, saksı kenarının 1-2 cm altında kalacak şekilde bitkiyi saksının ortasında tutun. Uygun boyuttaki çam kabuğunu ekleyin ve aşırı hava boşluğu oluşmaması için kabuğu bastırın. Phalaenopsis köklerinin nefes alması gerektiğinden, kabuğu çok bastırmayın. Sadece en alttaki yaprağın dibine kadar doldurun. Çok gerekmediği sürece, bitki üzerinde çiçekler varken saksı değiştirmeyin. Çünkü çiçekleri dökülebilir. 
    

 SORUNLAR
Evet, karşılaşabileceğiniz birkaç olası problem bulunuyor. Kulak çubuğuna batıracağınız alkolle temizlenebilen zararlılar, çoğunlukla renksiz böcek şeklinde olurlar. sümüklüböcek ya da sülük izleri görüyor ve yaratıklardan kurtulmak için acele ediyorsanız, kabukların üzerine bir parça marul koyun. Bu onların en sevdiği yiyecektir ve kelimenin tam anlamıyla onları avucunuzun içine alırsınız,daha sonra marulu atmanız gerekir.
Bu ana hatlar çok geneldir. Koşullar evden eve değişiklik gösterirler.

 
     
 
SSS  
 
 
Tel: (0216) 305 93 32 Fax: (0216) 441 80 38
Copyright © 2006
Atatürk Cad. No.54/A Emniyet Müdürlüğü Karşısı Maltepe / İstanbul https://www.facebook.com/nuhcicekcilik
Email : info@nuhcicek.com